Standings
Standings
Basketball-Jr Boys Div 1/2:Division 1 City Championships
JB 1 City Final
Notre Dame
79
Bishop O'Byrne
58
2S at 1N
Notre Dame
82
Centennial
73
2N at 1S
Bishop O'Byrne
79
Bishop McNally
77
4S at 1N
St. Mary's
75
Notre Dame
84
6S at 2S
Henry Wise Wood
60
Centennial
98
5S at 1S
All Saints
51
Bishop O'Byrne
67
3S at 2N
Ernest Manning
106
Bishop McNally
111
Seeding Round
St. Mary's
92
Father Lacombe
59
Notre Dame 1N Bye
Notre Dame
Bye Round
Seeding Round
Sir Winston Churchill
51
Henry Wise Wood
80
Centennial 2S BYE
Centennial
Bye Round
Seeding Round
North Trail
57
All Saints
71
Series
Bishop O'Byrne
Bye Round
Seeding Round
Ernest Manning
83
St. Francis
68
Series
Bishop McNally
Bye Round
Division 2 City Championships
JB 2 City Championship
Sir Winston Churchill
52
North Trail
67
5N at 3N
Sir Winston Churchill
81
Father Lacombe
57
7S at 4N
North Trail
65
Joane Cardinal Schubert
63
8S at 5N
Father Lacombe
82
Bowness
69
7N at 3N
Sir Winston Churchill
81
Crescent Heights
60
8N at 4N
North Trail
79
Nelson Mandela
31
7S at 6N
St. Francis
62
Joane Cardinal Schubert
81
Junior Boys 3 City Championship
Quarterfinal 8 at 1
James Fowler
108
Forest Lawn
63
Quarterfinal 5 at 4
Lord Beaverbrook
65
Central Memorial
41
Semifinal 4 at 1
James Fowler
84
Lord Beaverbrook
69
Junior Boys 3 City Final
James Fowler
63
Robert Thirsk
41
Semifinal 3 at 2
St. Gabriel
69
Robert Thirsk
94
Quarterfinal 7 at 2
St. Gabriel
73
Bishop Carroll
65
Quarterfinal 6 at 3
Robert Thirsk
65
St. Martin de Porres
50
City Championships
Quarterfinal 1/8
Centennial
95
Bowness
53
Quarterfinal 4/5
St. Francis
66
St. Mary's
33
Semifinal 4 at 1
Centennial
60
St. Francis
67
City Final
St. Francis
56
William Aberhart
50
Semifinal 3 at 2
Western Canada
48
William Aberhart
75
Quarterfinal 2/7
Western Canada
65
Ernest Manning
16
Quarterfinal 3/6
William Aberhart
65
Notre Dame
37
Junior Girls 2 City Championship
Quarterfinal 1/8
Dr. E.P. Scarlett
87
Central Memorial
26
Quarterfinal 4/5
Henry Wise Wood
49
Robert Thirsk
67
Semifinal 5 at 1
Dr. E.P. Scarlett
74
Robert Thirsk
55
Junior Girls 2 City Final
Dr. E.P. Scarlett
57
Bishop McNally
39
Semifinal 6 at 2
Sir Winston Churchill
50
Bishop McNally
63
Quarterfinal 2/7
Sir Winston Churchill
49
Bishop Carroll
37
Quarterfinal 3/6
North Trail
29
Bishop McNally
63
Division 1 City Championships
SB 1 City Final
Lester B. Pearson
69
St. Mary's
93
Semifinal
Lester B. Pearson
88
Western Canada
72
Semifinal
St. Mary's
67
Sir Winston Churchill
56
4S at 1N
Lester B. Pearson
92
Bishop O'Byrne
72
6S at 2S
Western Canada
96
Ernest Manning
87
4N at 1S
St. Mary's
81
Bishop McNally
60
3S at 2N
Sir Winston Churchill
81
Centennial
71
Seeding 4S vs 5N
Bishop O'Byrne
81
Crescent Heights
77
Series
Lester B. Pearson
Bye Round
Seeding 3N vs 6S
St. Francis
69
Ernest Manning
80
Series
Western Canada
Bye Round
Seeding 4N vs 5S
Bishop McNally
104
Dr. E.P. Scarlett
62
Series
St. Mary's
Bye Round
Seeding 3S vs 6N
Centennial
91
Father Lacombe
78
Series
Sir Winston Churchill
Bye Round
Division 2 City Championships
9S at 5N
Crescent Heights
79
Our Lady Of The Rockies
62
7N at 3N
St. Francis
105
Notre Dame
90
Semifinal 5N at 3N
St. Francis
75
Crescent Heights
72
City Final
St. Francis
65
Dr. E.P. Scarlett
72
Semifinal 6N at 5S
Dr. E.P. Scarlett
64
Father Lacombe
61
9N at 5S
Dr. E.P. Scarlett
86
Nelson Mandela
62
7S at 6N
Father Lacombe
89
All Saints
69
Senior Boys 3 City Championship
8 at 1
Bishop Carroll
95
Queen Elizabeth
36
5 at 4
St. Gabriel the Archangel
85
Lord Beaverbrook
75
Semifinal
Bishop Carroll
68
St. Gabriel the Archangel
50
Senior Boys 3 City Final
Bishop Carroll
79
Robert Thirsk
69
Semifinal
Robert Thirsk
91
St. Martin de Porres
74
7 at 2
Robert Thirsk
102
Forest Lawn
63
6 at 3
St. Martin de Porres
93
James Fowler
67
Third Place
Third Provincial Position
Notre Dame
1
Centennial
0
Senior Girls 1 City Championship
8 at 1
Western Canada
116
St. Francis
39
5 at 4
William Aberhart
51
Notre Dame
60
Semifinal 5 vs 1
Western Canada
96
Notre Dame
69
Senior Girls 1 City Final
Western Canada
75
St. Mary's
43
Semifinal 3 vs 2
St. Mary's
72
Centennial
65
7 at 2
St. Mary's
73
Ernest Manning
70
6 at 3
Centennial
52
Bowness
50
Senior Girls 2 City Championship
8 at 1
Henry Wise Wood
77
Dr. E.P. Scarlett
41
5 at 4
Central Memorial
61
Sir Winston Churchill
52
Semifinal 4 vs 1
Henry Wise Wood
71
Central Memorial
43
Senior Girls 2 City Final
Henry Wise Wood
51
Bishop Carroll
65
Semifinal 3 vs 2
Bishop Carroll
66
Bishop McNally
60
7 at 2
Bishop Carroll
70
Father Lacombe
41
6 at 3
Bishop O'Byrne
55
Bishop McNally
63
Senior Girls 3 City Championship
1st place Bye
Lester B. Pearson
Bye Round
5 at 4
John G. Diefenbaker
58
St. Gabriel
47
Semifinal 4 vs 1
Lester B. Pearson
68
John G. Diefenbaker
64
Senior Girls 3 City Final
Lester B. Pearson
61
Lord Beaverbrook
43
Semifinal 3 vs 2
St. Martin de Porres
51
Lord Beaverbrook
64
7 at 2
St. Martin de Porres
80
Forest Lawn
30
6 at 3
Lord Beaverbrook
66
James Fowler
41